E-mail: info@verico.pl
Tel.: +48 511 138 405
2024-02-08
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm wprowadzony przez Unię Europejską (który stanowi jej dochód) dostosowujący ceny węgla i innych towarów na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla. CBAM jest też zwany granicznym podatkiem węglowym
Podstawę prawną stanowi ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1773 z dnia 17 sierpnia 2023 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych do celów mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w okresie przejściowym.
Od kiedy CBAM obowiązuje ?
Nowe obowiązki dla importerów związane ze składaniem sprawozdań CBAM zostały wprowadzone w październiku 2023 roku. Importerzy towarów wymienionych w rozporządzeniu zostali zobowiązani do składania kwartalnych sprawozdań.
Pierwsze sprawozdanie za trzeci kwartał 20223 roku powinno zostać złożone do 31 stycznia 2024 r.
Do końca 2025 roku jest to tylko sprawozdawczość, która nie będzie generowała dla importerów dodatkowych kosztów. Opłaty za emisję CO2 pojawią się od 1.stycznia 2026 roku.
Okres od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. jest traktowany jako okres przejściowy.
W okresie przejściowym importerzy lub pośredni przedstawiciele celni są zobowiązani do składania sprawozdań dotyczących ilości towarów przywożonych, bezpośrednich i pośrednich emisji wbudowanych związanych z tymi towarami oraz wszelkich opłat emisyjnych należnych za te emisje, w tym opłat emisyjnych należnych za emisje wbudowane związane z odpowiednimi prekursorami.
Ostatnie sprawozdanie związane z okresem przejściowym trzeba będzie złożyć do 31 stycznia 2026 r. w odniesieniu do towarów przywiezionych w czwartym kwartale 2025 r.
Rejestr przejściowy CBAM został utworzony przez Komisję Europejską w celu umożliwienia importerom wypełnienia obowiązków wynikających z mechanizmu granicznego podatku węglowego, a w szczególności sporządzania i składania sprawozdań CBAM.
W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za funkcjonowanie rejestru jest Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)
Dostęp do rejestru przejściowego CBAM jest możliwy po wcześniejszym uzyskaniu dostępu przez platformę PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Celno-Skarbowych).
W celu uzyskania dostępu do rejestru CBAM konieczne jest posiadanie: konta na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych PUESC - puesc.gov.pl oraz nadanego w PUESC rozszerzonego uprawnienia C31 „Dostęp do rejestru CBAM”.
Raporty CBAM musi składać importer sprowadzający towary objęte rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE 2023/1773 z dnia 17 sierpnia 2023 r.
Raporty mogą również składać agenci celni posiadający od importera pośrednie pełnomocnictwo.
Złożenie sprawdzania CADM jest obowiązkowe. Za niedopełnienie tej formalności lub zgłoszenie ilości niekompletnych lub nieprawidłowych zostały przewidziane kary.
Kwota kary wynosi od 10 do 50 EUR za tonę niezgłoszonych emisji. Wysokość kary wzrasta zgodnie z europejskim wskaźnikiem cen konsumpcyjnych.
W załączniku do rozporządzenia 2023/956 zostały wymienione towary, które zostały objęte regulacją CBAM.
Należą do nich m.in. cement, nawozy, żelazo i stal, aluminium oraz produkty z nich powstałe oraz energia elektryczna i wodór.
Identyfikacja towarów odbywa się na podstawie kodów Nomenklatury Scalonej (CN). W Polsce jej odpowiednikiem jest serwis taryfy celnej ISZTAR .
W załączniku znajduje się tabela z kodami celnymi artykułów podlegających rejestracji.
Każdy importer może samodzielnie sprawdzić czy towar o konkretnym kodzie celnym podlega rejestracji.
O ile tak jest, w taryfie celnej ISZTAR przy kodach celnych poszczególnych towarów pojawia się komunikat , że towar podlega rejestracji CBAM (Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2).
__________________
Wspieramy przedsiębiorców w zakupie maszyn i urządzeń do produkcji.
Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się w czym możemy Ci pomóc !!
__________________
Kompleksowa Obsługa Importu od A do Z
Usługa pakietowa "door to door" (od drzwi do drzwi) skonstruowana z myślą o importerach, którzy nie chcą popełnić błędów przy imporcie z Chin i oczekują, że zamówiony towar zostanie rzeczywiście dostarczony do magazynu w Polsce.
Dowiedz się więcej co możemy dla Ciebie zrobić
__________________
Autentyczne sprawdzenie firmy w Chinach
wizyta inspektora w fabryce
+
weryfikacja dokumentów
w chińskich urzędach
+
porównanie prawdziwości danych
z dokumentów ze stanem faktycznym
=
Profesjonalny Raport Handlowy
Chiny
Tajwan
Indie
Wietnam
Malezja
Kambodża
Malezja
Indonezja
Pakistan
* * *
Przedwysyłkowa
W toku produkcji
Nadzór nad załadunkiem
__________________
Import kamienia naturalnego
z Chin
granit
marmur
* * *
nagrobki
płyty granitowe
płytki ozdobne
Import konglomeratu marmuru z Chin
__________________