Rozpoczynając import z Chin, jednym z podstawowych pytań, które stawia sobie importer towarów  jest pytanie o wiarygodność dostawcy. Pytanie bardzo słuszne, gdyż zgodnie ze zwyczajami handlu z Chinami dostawca po przyjęciu zamówienia domaga się zaliczki, z reguły 30%.
Istnieje uzasadniona obawa, że zaliczka to będą pieniądze wyrzucone w „czarną dziurę”, jeśli dostawca okaże się wirtualny lub po prostu nie będzie w stanie dostarczyć towaru, który został zamówiony. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się kontakty nawiązywane za pośrednictwem portali typu Alibaba.com.
Na tym etapie importu z Chin, gdy wstępnie wybrany został dostawca, lecz nie została jeszcze zapłacona zaliczka należy sprawdzić jego wiarygodność.
Jest na to kilka sposobów:
- sprawdzenie w Googlu czy nazwa firmy dostawcy nie pojawia się w kontekście przekrętów
- sprawdzenie czy jest w Alibaba.com do ściągnięcia raport z audytu dostawcy.
http://trustworthy.alibaba.com/buyer/certified_supplier_section.htm?catId=39

Jeśli w Internecie brak pozytywnych informacji o firmie a na Alibabie lub Made -in -China.com nie ma raportów o poszukiwanej firmie ,warto zamówić:
- sprawdzenie w rejestrze handlowym w Chinach czy firma realnie istnieje, jakie posiada licencje
- audyt dostawcy w Chinach.

Audyt wykonany przez inspektora w Chinach pozwoli uzyskać mnóstwo informacji o statusie, kondycji, organizacji producenta/ dostawcy. Te informacje pozwalają podjąć świadomą decyzję o wyborze partnera w Chinach i zminimalizować ryzyko w imporcie z Chin.

Szczegóły w:
http://www.chiny.verico.pl/text/104_pl.php
http://www.chiny.verico.pl/text/87_pl.php

 

Share

Komentowanie wyłączone.