Istnieje kilka odmian chińskiego bazaltu.
Jednym z najpopularniejszych jest G684 black bazalt.

Chiński bazalt G684

kostka z czarnego chińskiego bazaltu

Kostka z bazaltu G684

 

W Chinach spotykamy również inne bazalty: tzw bazalt A, bazalt B i bazalt Hainan. Największą gęstość ma G684 (3.0), najniższą bazalt  Hainan. Bazalty różnią się m.in. zawartością żelaza. Bazalt A i B posiadają wyższą zawartość tego pierwiastka niż inne i dlatego łatwiej ulegają ultenianiu.

G684, zwany czarnym bazaltem, bazaltem Black Pearl lub bazaltem Fuding jest bardzo popularnym materiałem budowlanym w Europie i Ameryce Północnej. Wydobywany jest w Fuding w prowincji Fujian. Jego  nazwa petrograficzna to” Olivine basalt”. Nasiąkliwość tego bazaltu wynosi 0,10% a odporność na ściskanie wynosi 265mPa.

Bazalt A, zwany również basaltina pochodzi z miejscowości Zhangpu w prow. Fujian i z wyspy Hainan. Na powierzchni tego bazaltu widoczne są liczne małe otwory. Ten rodzaj bazaltu używany jest jako płytki podłogowe i okładziny ścian na zewnątrz i wewnątrz budynków. Zwykle występuje na rynku  w wyrobach szlifowanych.

Bazalt B, zwany inaczej Blue Stone w Australii to szaro-czarny kamień z charakterystycznymi otworami ( tzw. kocimi łapami).Wykończenie tego bazaltu może być: płomieniowane, poler, groszek, płomień+szczotka.

Uwaga: w północnych Chinach pod nazwą Blue Stone występuje również szaro-niebieski wapień (limestone).

Płyty z bazaltu chińskiego typ A

Płyty z bazaltu typ A

 

Płyty z bazaltu typ B

 

 

Więcej informacji na witrynie VERICO Experts Sp. z o.o.
http://www.chiny-verico.pl/text/import_kamienia_z_chin_pl.php

Share

Komentowanie wyłączone.