Bardzo często na witrynach B2B typu Alibaba.com., Global Sources.com, TradeKey.com znaleźć można  oferty  importu towarów z Chin i innych krajów po bardzo atrakcyjnych cenach. Dotyczy to zwłaszcza elektroniki, telefonów komórkowych, biżuterii, modnych gadżetów.  Zwykle są to towary znanych marek światowych, oferowane przez nieznane nikomu firmy.

Przy takich ofertach pojawiają się informacje o  sposobach płatności. Jeżeli jednym ze sposobów na płatność jest przekaz poprzez Western Union lub Money Gram powinno to włączyć wam „czerwone światło”.

Taka oferta to murowany przekręt! Żaden legalny biznes nie oferuje takiej formy płatności.

Nie ma znaczenia, że firma podaje również inne sposoby płatności np. Paypal lub TT. To tylko po to by zmylić czujność. Okazuje sie bowiem, że np. z pewnych powodów rachunek bankowy nie działa lub firma zniechęca do użycia Paypal z powodu wysokich kosztów i  Westrn Union pozostaje wówczas jedynym de facto sposobem płatności.

Systemy przekazów gotówkowych Western Union lub Money Gram  stworzone zostały wyłącznie na użytek osób, które znają się osobiście. Ostrzegają o tym same  te firmy na swych stronach internetowych, zainteresowane by ich klienci nie stawali sie ofiarami oszustw .

Tymczasem systemy te stały sie  idealnymi narzędziami dla oszustów, którzy opanowali je dla wyłudzania pieniędzy od  nieświadomych przekrętu , niedoświadczonych „kupców”, zmamionych perspektywą szybkiego zysku.

Przekręt na Western Union to pochodna tzw. przekrętu nigeryjskiego lub „419”.

Pamiętajcie, że  nie ma sposobu na cofnięcie przekazu Western Union ani znalezienie oszusta, który odebrał pieniądze. Pozostaje on całkowicie anonimowy. Do odbioru gotówki wystarcza mu numer przekazu  , tzw.MTCN.  Często  w ogóle nie jest legitymowany. A nawet jeśli jest, to jest to osoba prywatna, która po odebraniu gotówki ginie w tłumie. Płacić przez Western Union to tak , jakby rozdawać pieniądze na ulicy przygodnie spotkanym przechodniom , obiecujących nam dostawę.

Bezpieczne formy płatności za import z Chin i innych krajów to:  przelew bankowy ( bank transfer)  lub karta kredytowa , akredytywa (Letter of credit, L/C). Należy też  pamiętać, że jeśli przekaz gotówki przez Western Union  nastąpił przy użyciu karty kredytowej, to pieniądze nie zostaną zwrócone w przypadku oszustwa.

Nie należy  dokonywać przelewów bankowych na konta osób prywatnych, nawet jeśli jest o konto właściciela lub dyrektora firmy. Każda legalnie istniejąca firma w Chinach posiada  swe konto firmowe w banku.

 

Share

Komentowanie wyłączone.